Bekövetkezett, amire mindenki várt Németországban: beváltotta ígéretét az új kormány

Egyre nehezebb dolga van az illegális migránsoknak.

Míg a jobboldali párt a kormányt kritizálja, a baloldal a migránsok elszigetelődése miatt aggódik.
A német rendőrség adatai szerint több mint 100 ezer fővel csökkent az illegális határátlépések száma Németországban az elmúlt két évben – írja a Deutsche Welle.
Míg 2023-ban 127 549 ilyen esetetet vettek nyilvántartásba, 2025-ben ez a szám 22 170-re csökkent.
A cikk szerint ennek hátterében a Friedrich Merz vezette új kormány szigorúbb határellenőrzési politikája állhat.
Az új belügyminiszter, Alexander Dobrindt (CDU) hivatalba lépése után azonnal szigorított a határellenőrzésen, és utasította a rendőrséget, hogy fordítsák vissza azokat az menedékkérőket, akik nem tartoznak a különösen védendő csoportokba, mint például a nők és a gyermekek közé.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyre nehezebb dolga van az illegális migránsoknak.
„Az új határellenőrzések működnek” – mondta Dobrindt újságíróknak az osztrák határon tett látogatása során, hozzátéve:
Az ország integrációs képességei korlátozottak, ha az illegális bevándorlásról van szó. A polgárok politikai változást várnak tőlünk, és ez a változás Németország határain vette kezdetét.”
A YouGov felmérése szerint a CDU saját szavazóinak 68 százaléka támogatja az új határellenőrzéseket. Ugyanakkor a bevándorlásellenes Alternatíva Németországért (AfD) szavazóinak 63 százaléka szerint az intézkedések nem fogják tartósan beváltani a hozzájuk fűzött reményeket.
Gottfried Curio, a párt parlamenti képviselője élesen bírálta a CDU stratégiáját:
szerinte a kormány nem teszi meg a szükséges lépéseket azzal, hogy nem toloncolja ki az összes migránst, akik illegálisan tartózkodnak az országban.
A politikus emellett kifogásolta az intézkedések alól mentesülő védett csoportok túl magas számát is.
A baloldali pártok (Die Linke és a Zöldek) a határellenőrzések jogi megalapozottságát kérdőjelezik meg. Clara Bünger (Die Linke) úgy véli:
Ez a gyakorlat törvényen kívüli megoldásokat ösztönöz”, és a menedékkérelmek elutasítása egy „jogfosztási és elszigetelődési spirálhoz” vezethet az illegális bevándorlók körében.
A Zöldek szerint a rendőrség túlterheltsége pár héten belül működésképtelenné teszi a gyakorlatot. Erik Marquardt, a Zöldek EP-képviselője azt is kiemelte:
A rendőrök büntetőjogi felelősségre vonásnak tehetik ki magukat Dobrindt bevándorlási színjátéka miatt”, mivel az intézkedéseknek szerinte „nincs jogi alapjuk.”
Ezzel szemben Manuel Ostermann, a Német Rendőrszakszervezet alelnöke üdvözölte a kormányzati intézkedéseket:
A határellenőrzések és a nemzeti jog következetes alkalmazása sikert jelent, és csökkenti azt a migrációs nyomást, amely régóta túlterheli Németországot.”
Meglátása szerint a német intézkedések „dominóhatást” váltanak ki, amelynek eredményeként az európai külső határokon történik majd újra a menedékkérelmek benyújtása, ahogyan azt az uniós jog előírja.
***
Fotó: AFD